fbpx

KGHM w 2022

W 2022 roku Miedziowy Odkrywca i wizjoner świętuje 65. rocznicę odkrycia złoża miedzi w Polsce

KGHM Polska Miedź S.A. znajduje się w ścisłej czołówce globalnych producentów miedzi i srebra. Rocznie Grupa KGHM produkuje około 700 tys. ton miedzi i około 1,3 tys. ton srebra.

Sercem wydobycia i przetwórstwa tych metali jest jedno z największych na świecie złoże rudy miedzi, zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Jego odkrycie 23 marca 1957 roku stało się fundamentem, na którym wyrosło nowoczesne przedsiębiorstwo KGHM Polska Miedź S.A. Wieloletnia historia KGHM (firma powstała w 1961 r.) to przede wszystkim fascynująca opowieść o ludziach, których połączyła wiedza i mocna wiara w sens podejmowanych działań. Budowa każdego zakładu górniczego czy przeróbki a także hut była ogromnym wyzwaniem technologicznym, wymagającym rozwiązania licznych problemów geologicznych, konstrukcyjnych i społecznych. Do pracy w KGHM ściągali najwybitniejsi inżynierowie, geolodzy, fizycy i konstruktorzy. To dzięki ich współdziałaniu – zarówno wewnątrz interdyscyplinarnych zespołów, jak i ze społecznościami lokalnymi – powstały nowoczesne i przyjazne środowisku naturalnemu kopalnie, huty oraz zakłady przetwórstwa.

Dzisiaj polskie złoże miedzi eksploatują trzy kopalnie podziemne: Lubin, Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Produkcja miedzi, srebra, złota, ołowiu oraz innych metali odbywa się w hutach Głogów, Legnica i Cedynia. Nowym etapem w eksploatacji dolnośląskiego złoża jest uruchomiony w 2014 roku obszar górniczy Głogów Głęboki-Przemysłowy, gdzie ruda wydobywana jest z głębokości poniżej 1200 m. Milowym krokiem w rozwoju KGHM było uruchomienie w 2016 r. w Hucie Miedzi Głogów jednego z najnowocześniejszych na świecie pieców zawiesinowych.

Aktywa produkcyjne KGHM Polska Miedź S.A. znajdują się również w Ameryce Północnej i Południowej. Amerykańskie, kanadyjskie i chilijskie kopalnie produkują oprócz miedzi także molibden, nikiel, złoto, pallad i platynę.

Kontynuujemy innowacyjny program „Dolina Miedziowa”

W 2021 roku KGHM Polska Miedź S.A. świętowało 60-lecie swojej działalności. W ramach jubileuszu KGHM uruchomił program „Dolina Miedziowa,” którego celem jest wsparcie rozwoju innowacji w Spółce.
W 2022 roku KGHM kontynuuje działania w ramach programu „Dolina Miedziowa,” czego dowodem jest kolejna edycja hackathonu CuValley Hack 2022 oraz współtowarzysząca temu wydarzeniu konferencja technologiczna w Zielonej Górze