fbpx

Optymalizacja energetyczna zespołu pompowego układu chłodzenia Pieca Zawiesinowego

Opis:
Zasilanie obiegu górnego Pieca Zawiesinowego i Pieca Elektrycznego (PZiPE) obejmuje sześć pomp diagonalnych typu 35D22. Cztery z nich zasilane są napędami elektrycznymi typu SZDY 194 o mocy 320kW i zasilaniu 6000V, kolejne dwie natomiast zasilane są napędem elektrycznym SVEE 355ML 48s 500V.
Napędy pompy zasilane napięciem 500V wyposażone są w przetwornice częstotliwości.

W układzie zasilania wodnego pracują jednocześnie 4 pompy na jeden wspólny kolektor, natomiast 2 pozostałe pompy nie są wykorzystywane. W obszarze 4 pracujących pomp na wspólnym kolektorze 3 z nich pracują ze stałą prędkością obrotową, a 1 jest wyposażona w falownik. Przepływ wody wynosi od 3700m3/h do 4200 m3/h i jest uzależniony od aktualnego zapotrzebowania układu. Ciśnienie regulowane jest przy pomocy 1 pompy z falownikiem oraz z wykorzystaniem dławienia armatury na pozostałych pompach przed kolektorem, do wartości 0,53 MPa.

Cel zadania:
Zadaniem uczestników hackathonu CuValley Hack 2022 jest opracowanie propozycji rozwiązania polegającego na dostosowaniu wykorzystywanej mocy pomp lub napędów w zakresie uelastycznienie pracy układu zasilania, w celu wyeliminowania dławienia armaturą pomp zasilania obiegu chłodniczego PZiPE Huty Miedzi Głogów II.