fbpx

Stabilizacja pracy pieca zawiesinowego

W pigułce: Zadaniem uczestników jest opracowanie modelu empirycznego, w celu stabilizacji pracy pieca zawiesinowego HMG I w obszarze poziomu odbioru ciepła w szybie reakcyjnym.


Teaser

Pomóż nam ustabilizować pracę pieca zawiesinowego! Piec zawiesinowy to serce huty miedzi, które napędza jej działanie. Serce to jest niezwykle gorące, dlatego poziom odbioru ciepła w szybie reakcyjnym musi być stale monitorowany oraz stabilizowany. Zobacz, jak okazale prezentuje się serce huty!

Stwórz model empiryczny, który wesprze stabilizację poziomu ciepła w szybie reakcyjnym i usprawni produktywną pracę pieca. Bez obaw, nie musisz znać się na hutnictwie! Dostarczymy Ci obszerny zakres danych, niezbędnych do podjęcia wyzwania.


Opis zadania

KGHM potrzebuje wsparcia w zakresie stabilizacji pracy pieca zawiesinowego HMG I. Konkretnie mowa o obszarze poziomu odbioru ciepła w szybie reakcyjnym i stabilizacji poziomu strat SR - są to straty w szybie reakcyjnym pieca zawiesinowego.

Czym dokładnie są te straty? To ilość odebranego ciepła przez wodę chłodzącą szyb reakcyjny. Woda płynie w kesonach obudowujących cały piec zawiesinowy (również szyb reakcyjny). Przyrost temperatury wody w kesonach przemnożony przez przepływ i przez pojemność cieplną, daje straty.

Szczegóły

Optymalizacja parametrów pracy Pieca Zawiesinowego HMG I poprzez stabilizację wartości odbioru ciepła w szybie reakcyjnym. W wyniku realizowanego procesu technologicznego w szybie reakcyjnym pieca zawiesinowego występuje wysoka temperatura, której część jest odbierana (kierowana) do elementów chłodzących, z których zbudowany jest szyb reakcyjny kesony miedziano-ceramiczne). Kesony są to elementy, w których w wyniku przepływu wody następuje zwiększenie jej temperatury i tym samym odbiór ciepła z wnętrza szybu reakcyjnego pieca zawiesinowego.


 

Cel

W ramach tego projektu chcielibyśmy aby został opracowany model (empiryczny) który będzie wykorzystywany do stabilizacji wielkości odbieranego ciepła (według stosowanej w hucie nomenklatury strat SR) poprzez zmianę parametrów manipulowanych w ustalonych zakresie zmienności (oczywiście na ten moment w pętli otwartej jako sugestie dla operatorów). W tym obszarze posiadamy obszerny zakres danych procesowych.